d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / EURACT (Europejska Akademia ...

EURACT (Europejska Akademia Nauczycieli Medycyny Rodzinnej) w Krakowie

2022-10-29
opublikowany w kategorii Bieżące

EURACT w Krakowie

W dniach 20 – 22 października 2022 roku, odbyło się w Krakowie posiedzenie Rady Europejskiej Akademii Nauczycieli Medycyny Rodzinnej (EURACT).

Misją EURACT jest wspieranie rozwoju medycyny rodzinnej poprzez doskonalenie nauczania w tym obszarze, na wszystkich poziomach edukacji medycznej. Lekarze rodzinni w Polsce (ale i całej Europie) najlepiej znają ją dzięki kursom Leonardo EURACT, czyli szkoleniom dla nauczycieli medycyny rodzinnej.  To już drugie spotkanie EURACT w naszym kraju – poprzednie miało miejsce w roku 1999, także w Krakowie.

W tym roku posiedzenie Rady EURACT miało szczególnie uroczysty charakter, bo organizacja ta świętuje właśnie trzydziestolecie swojego działania. Od początku jej istnienia Polskę reprezentuje w niej prof. Adam Windak. Jednym z najważniejszych momentów spotkania była uroczysta sesja zorganizowana w pięknie odnowionej siedzibie Krakowskiej Izby Lekarskiej, w trakcie której prof. Windak zaznajomił uczestników z warunkami pracy lekarzy rodzinnych w naszym kraju, a także wyzwaniami, z jakimi mierzymy się w zakresie edukacji w dziedzinie medycyny rodzinnej. Drugi wykład przedstawił Jan Heyrman, emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Leuven w Belgii – założyciel i pierwszy prezydent EURACT. Podzielił się on z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami na temat przemian, jakie na przestrzeni lat nastąpiły na polu nauczania medycyny rodzinnej. Całości dopełnił, a właściwie uświetnił ją, brawurowy występ Chóru Krakowskiej Izby Lekarskiej, który zgromadzeni przyjęli brawami nie tyle na stojąco, co na „tańcząco”, bo wielu poderwały do tego przepiękne rytmy polskich i międzynarodowych przebojów muzyki poważnej i rozrywkowej (Cichosza, Mamma Mia, Lion the King, Suita Góralska). Pozostałą część programu spotkania wypełniły jednak szczelnie liczne sesje plenarne i prace komitetów stałych oraz grup zadaniowych EURACT.

Na koniec, z okazji trzydziestolecia, goście z zagranicy zasadzili okolicznościowe drzewo (buk), które rosnąć ma nie tylko na pamiątkę tego spotkania, ale i ku chwale oraz pomyślności nauczania medycyny rodzinnej.

Więcej informacji na temat działalności EURACT można znaleźć na stronie https://euract.woncaeurope.org/

Osoby zainteresowane przynależnością do EURACT proszone są o kontakt mailowy na adres mmwindak@cyf-kr.edu.pl

FOTORELACJA 

 

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.