d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Konferencja prasowa ...

Konferencja prasowa Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce - 26.07.2022

2022-07-29
opublikowany w kategorii Bieżące

Pacjent-lekarz-system: WYZWANIA PARTNERSTWA WOBEC AKTUALNYCH ZAGROŻEŃ – PERSPEKTYWA POZ  - pod takim hasłem we wtorek 26 lipca o godz. 13 odbyła się konferencja prasowa w ramach obchodów 30 -lecia  Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w Domu Dziennikarza Polskiego.

O bezpieczeństwie zdrowotnym naszego społeczeństwa i roli POZ w zmieniającym się otoczeniu (reforma systemu, narastający dług zdrowotny, kolejne wyzwania epidemiczne i sytuacja geopolityczna) dyskutowaliśmy podczas konferencji prasowej z 30 dziennikarzami  kreującymi opinię mediów.

Pochwaliliśmy się naszymi sukcesami. Zrealizowaliśmy zadania, kóre postawiono nam 30 lat temu - wszechstronność i ciągłość opieki zdrowotnej, profesjonalizm, partnerskie relacje z pacjentami, holistyczne ujęcie problemów zdrowotnych w kontekście rodziny i lokalnej społeczności.

W ramach profilkatyki zachęcamy i motywujemy naszych pacjentów do badań, realizujemy program szczepień ochronnych z bardzo dobrym efektem (94-99% zaczepionych noworodków i niemowląt).

Współpracujemy z naszymi pacjentami w leczeniu chorób przewlekłych, pracujemy zespołowo z pielęgniarkami i położnymi.

Wszystkim specjalistom medycyny rodzinnej dziękujemy za codzienną realizację idei medycyny rodzinnej.

Obecnie stawiani jesteśmy przed nowymi zadaniami. Publicznie ogłaszane reformy POZ były i są przez nas komentowane. link

W czasie konferencji prasowej przekazaliśmy nasze obawy i przedstawiliśmy powody niepokoju.

Zagrożenia nierówności w opiece zdrowotnej, niedoszacowane nowe zadania, wprowadzanie w życie zmian bez przygotowania szczegółów realizacyjnych, nowy sposób finansowania świadczeń bez przeprowadzenia odpowiednich przygotowań to część naszego przekazu, który powinien wzbudzić refelksję i mamy nadzieję, że kolejny ciąg zdarzeń prowadzący do rzeczywistych dobrych i bezpiecznych dla wszystkich zmian w POZ.

Kluczową rolę w POZ odgrywa lekarz rodzinny, gdyż pryncypia tej specjalności oraz kompetencje zawodowe lekarzy rodzinnych wpisują się w ustawowe zadania przypisane tej części systemu opieki zdrowotnej.

W spotkaniu wzięli udział:

• dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk – Prezes Stowarzyszenia KLRwP;

• dr n. med. Elżbieta Tomiak – Członek Zarządu Głównego KLRwP, Przewodnicząca Komisji ds. Praktyki i Systemu Ochrony Zdrowia

• dr n. med. Paweł Lewek – Członek Zarządu Głównego KLRwP;

• dr Michał Sutkowski – Członek Zarządu Głównego KLRwP, rzecznik prasowy.

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.